Akü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Akü arabamızın en önemli parçalarından birisidir. Akü bittiğinde en olmadık yerlerde arabamızı çalıştıramayız. Eski arabalarda akü bittiğinde aracı itekleyerek çalıştırma yöntemine gidilirdi. Ancak yeni teknoloji araçlarda bu yöntem araçlara ciddi zararlar verebilmektedir.

OTO BİLGİ Hit: 2077 / Yorum: 0 / 27 Ağustos 2015 13:33
Akü alırken nelere dikkat etmeliyiz?
-A +A

Akü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

1- Öncelikle otomobilimizin yapısına uygun bir akü seçimi yapmalıyız. Arabalara, spor arabalara, minibüslere, kamyonlara ve otobüslere kullanılan aküler birbirinden farklıdır. Amper değerlerine dikkat etmeliyiz.

2- Eğer aracımıza ilave bir elektronik donanım eklettiysek (alarm, müzik sistemi, görüntü sistemi gibi) daha yüksek kapasiteli bir akü kullanmalıyız.

3- Aracımıza aldığımız akünün üzerinde yazan gücü verip vermediğini güç ölçümü yaptırarak kontrol etmeliyiz. Takan kişiye aküyü takmadan bu durumu bildirelim.

4- Otomobilinizin şarj sisteminin gücü akü kapasitesinin altında ya da çok üzerinde olmamalıdır. Bu durum aküye ve şarj sistemine zarar verebilir.

5- Alacağımız akünün üretim tarihi aldığınız tarihten çok eski olmamalı. Üretim tarihinin üzerinden 6 aydan fazla zaman geçmiş aküleri satın almamalısınız. Çünkü aküler kullanılmadıklarında zaman geçtikçe özelliklerini yitirir.

6- 5. madde de söylediğimiz husustan ötürü ithal akü almayın çünkü ithal akülerin %70’i Çin’den getirilmekte ve yolda fazla zaman kaybı yaşanmaktadır. Yerli akü markalarını tercih edin.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları